test 1 -on line. Subiect tipul I, Bacalaureat

Message
Author
dorina
Posts:21
Joined:Sun Mar 22, 2020 5:27 pm
test 1 -on line. Subiect tipul I, Bacalaureat

#1 Post by dorina »

IMPORTANT- rezolvările voastre mi le puteți trimite fie tehnoredactate, fie fotografiate pe adresa de email dorinatrifan30@yahoo.com( dacă aveți curaj le puteți posta aici). Tema aceasta o aveți până marți , 24 martie 2020. Miercuri, înainte de a posta posta următoarea temă și alte informații, vă voi comunica punctajul obținut.

Test 1( on line)
Clasa a XII-a
Subiectul I
(1944)
August. București. O călătorie îngrozitoare. Trenurile nu mai au geamuri. A plouat tot timpul, dar nimic nu mă poate împiedica să fiu vesel. Garnitura oprește la Chilia. De acolo cu o căruță până acasă prin gropile ultimelor bombe care au distrus cartierul Bucureștii-Noi. Pe străzi cresc în voie buruieni mari printre pietre. N-au trecut decât câteva luni și orașul nu mai seamănă cu cel dinainte.(...) Colind cartierul, Numai ruine. Liceul Aurel Vlaicu unde am învățat nu mai este decât o grămadă de cărămizi. Sunt înduioșat. Mă plimb cu o fată până spre seară. Sub o salcie, o sărut și începe să plângă spunându-mi că a iubit un bărbat care a murit pe front. Tac. Mergem mai departe pe lângă lacurile Parcului Național. Aici războiul nu a lăsat urme și parcă mi-e necaz. ” Jianu”, cartierul oamenilor bogați își aprinde luminile. Se trag cu prudență obloanele de lemn străine și reci. O lună regală aruncă lumina peste oraș[/b][/b]. ( Eugen Barbu, ”Jurnal”)
A. Formulează în enunțuri răspunsul pentru fiecare dintre următoarele cerințe:
1. Menționați două mărci ale subiectivității din textul suport dat.
2. Menționează motivul veseliei lui Eugen Barbu.
3. Precizează două mijloace de transport prezente în fragmentul dat
4. Explică de ce Ion Barbu alege să recurgă la tăcere.
5. Prezintă în 3-5 rânduri , atitudinea lui Barbu care se desprinde din afirmațiile: ” Pe străzi cresc în voie buruieni mari printre pietre. N-au trecut decât câteva luni și orașul nu mai seamănă cu cel dinainte”.

B. Redactează un text de minim 15 rânduri în care să argumentezi dacă războiul lasă sau nu urme raportându-te atât la informațiile din fragmentul dat, cât și la experiența personală sau culturală.

Return to “Clasa a XII-a Arhitectură”