Certificarea Calificării - Clasa a XII- a plastică - Grupa Pictură

Message
Author
andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am
Certificarea Calificării - Clasa a XII- a plastică - Grupa Pictură

#1 Post by andreirosetti »

Bună ziua.
Voi posta aici documentele pe care trebuie să le aveți pentru a nu stagna cu proiectul pe care l-ați început în vederea certificării calificării voastre.
În privința lucrării practice, vom continua lucrul pe grupul de facebook/messenger pe care am comunicat tot timpul și în caz de nevoie vă voi contacta și în privat.
Aici voi deschide topicuri despre latura practică doar dacă va fi necesar.

Atașez două documente.
Primul vă va da datele și link-urile necesare pentru a știi:
- ce este de fapt acest document pe care îl obțineți prin examen
- în ce consta partea de susținere teoretică - număr de pagini, structură etc - voi reveni mai detaliat
- în ce consta examenul
- ce avantaje vă oferă această certificare

Cel de-al doilea document etse tematica pe care am propus-o pentru a vedea fiecare unde vă încadrați
Va rog să le citiți și să vedeți și link-ul recomandat pentru a vedea cum se prezintă un artist și un proiect: https://youtu.be/LX8608uCs94 - durează cca 3 minute
Attachments
Certificarea calificării.pdf
(560.89KiB)Downloaded 136 times
Tematica propusa atestat.pdf
(426.1KiB)Downloaded 160 times

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Argumentul sustinerii teoretice

#2 Post by andreirosetti »

Asa cum am discutat pe grup, amanam formularea definitiva a titlului si a cuprinsului (a)

Va propun sa incercam sa redactam fiecare argumentul (b)

Iată câteva întrebări la care puteți să răspundeți în scris:
1. Ce tematică am ales, unde se înscrie în tematica propusă - atașată în prima postare.
2. De ce am ales asta? Motivație. Ce mă inspiră, ce mă preocupă?
3. Cum a decurs documentarea și primele încercaări în care poate chiar am decis să schimb tematica?
4. Ce provocări de conținut și practice presupune realizarea unui astfel de proiect?
5. Câteva date despre subiectul care m-a inspirat

Voi reveni aici și cu o sinteză a corecturii pe imaginile primite în zilele următoare.
A.R.

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Asteptam noi precizari - Certificarea Calificării

#3 Post by andreirosetti »

Am facut capturi la zonele de interes din ultimul document emis de minister - atasat.

Inteleg ca vom primi un fel de calendar mai precis. Dar e cam clar ca vom nota proiectele trimise. Va propun asadar sa incercam sa scriem. Probabil, pe principiul reorganizarii bacalaureatului, fara materia din semestrul II, e posibil sa nu vi se impuna finalizarea lucrarii practice, fiindca vedeti cum e, nu toti pot lucra acasa etc

Asadar, eu as mai astepta o zi doua clarificari, dar as scrie in locul vostru referatele.
Desigur, e complicat sa susti o lucrare nefinalizata.
Dar, partea de documentare, argument, si chiar partea de compozitie, tehnologie etc (vazuta macar ca intentie, daca lucrarea nu poate fi finalizata) se pot redacta.
Orice nelamurire aveti, orice ciorna de text care apare le astept cu nerabdare.
Spor,
A.R.
Attachments
002.jpg
001.jpg
000.jpg

Post Reply

Return to “Clasa a XII-a Arte Plastice”