Clasa a-IX-a plastică - Mod de lucru și Tema 0

Message
Author
andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am
Clasa a-IX-a plastică - Mod de lucru și Tema 0

#1 Post by andreirosetti »

Buna dimineata.

Cateva precizari. Iata cum vom folosi acest forum. Voi posta aici fiecare prezentare si fiecare tema primita. Vor fi prezentari scurte - cateva slide-uri si teme usoare ce vor fi rezolvate in caietul de schite sau pe coli A4 sau A3 - la alegere. Prezentarile au si rolul de a accentua putin partea teoretica a studiului culorii - de obicei nu pun accent pe ea - au loc discutii de atelier si aplicari ale teoriei in atelier. Revin cu o noua postare dedicata primei prezentari si primei teme. Mai jos despre tema inceputa la scoala, pe care vreau sa o finalizati toti, cum ne-am inteles.

Am avut cu cativa dintre voi o intrevedere pe WhatsApp, pe grupul nostru. Am incercat cu cei prezenti (Rahela, Dani, Eunice, Lorena, Alexandra) sa discutam faza actuala a lucrarii incepute la scoala. Cei care nu ati fost prezenti sau nu ati reusit sa raspundeti, astept pe grupul de WhatsApp o imagine trimisa de voi cu lucrarea in stadiul ei de acum - o fotografie cu telefonul. Voi discuta apoi cu fiecare.

Va reamintesc tema inceputa. Am avut drept model trei corpuri geometrice. Le-am paginat si construit in prima sedinta de lucru si am prelungit in fundal toate muchiile corpurilor. In compozitia creata am inceput sa intervenim cu culoare si structuri de limbaj grafic (puncte, hasuri cu linii etc). Atasez faze de lucru ale colegilor, pentru a fi mai clar. Pe paleta am propus sa avem o singura culoare, alb si negru. (monocromie)

Astept asadar si de la ceilalti colegi noutati despre aceasta tema.
Multumesc
Attachments
Rahela in lucru 001.jpeg
Loredana in lucru 001.jpeg
Eunice in lucru 002.jpeg
Last edited by andreirosetti on Tue Apr 07, 2020 11:31 pm, edited 1 time in total.

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Prezentarea 1 / Tema 1

#2 Post by andreirosetti »

Salutare,
Gasiti totul atasat. Daca aveti intrebari sau dificultati in deschiderea fisierelor, va rog sa imi scrieti in grupul de WhatsApp.
Multumesc.
Attachments
001 CULOAREA ce si cum tema 1.jpg
001 CULOAREA ce si cum.pdf
(2.05MiB)Downloaded 115 times
Last edited by andreirosetti on Tue Apr 07, 2020 11:32 pm, edited 1 time in total.

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Tema 0 - corecturi intermediare

#3 Post by andreirosetti »

Buna seara,
Aș vrea sa actualizez situația temelor în lucru.
Voi începe din nou cu tema începută la școală în atelier - o temă de studiu al structurilor, monocromie.
Sa o numim tema 0 (zero)
Atașez întâi faze intermediare ale lucrărilor voastre, momente în care am încercat să facem corecturi de etapă pe grupul nostru de whatsapp.
Am avut aceste dialoguri cu: Rahela, Eunice, Ionut, Lorena, Dani si Alexandra
Revin cu un nou reply pentru a nominaliza elevii care au încheiat tema.
A.R.
Attachments
Ionut in progress (2).jpg
Ionut in progress (1).jpg
Lorena in progress.jpg
Dani in progress.jpg
Dani in progress.jpeg
Alexandra in progress.jpeg
Eunice in progress (1).jpg
Eunice in progress (2).jpg
Eunice in progress (2).jpeg
Eunice in progress (1).jpeg
Rahela in progress (3).jpeg
Rahela in progress (2).jpeg
Rahela in progress (1).jpeg
Last edited by andreirosetti on Tue Apr 07, 2020 11:31 pm, edited 1 time in total.

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Tema 0 - lucrari finalizate

#4 Post by andreirosetti »

Atașez tot în contul temei 0 lucrările elevilor care au încheiat tema si mi-au trimis imagini.
Este vorba despre: Alexandra, Eunice, Ionut și Izabela.
Va astept cu noi rezultate pe ceilalti.
Mulțumesc.
A.R.
L.E.: Avem acum si lucrarea lui Gabriel, am actalizat atasat.
Attachments
Santoro final.jpeg
Alexa-9p-tema-0.jpg
Eunice-9p-tema-0.jpg
Ionut-0p-tema-0.jpg
Izabela-9p-tema-0.jpg
Last edited by andreirosetti on Wed Apr 29, 2020 3:44 pm, edited 2 times in total.

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Tema 1 - paleta

#5 Post by andreirosetti »

Revin asupra temei 1 - cea care a fost insotita de prima prezentare.
Aici Rahela ne-a ajutat cu un studiu de paleta util. Mi se pare un lucru bun sa discutam paleta inaintea schitelor.
Adaug o prelucrare a studiului tau, Rahela, care e putin mai aproape de intentiile exercitiului pe care l-am propus.
Adica:
La schița 1 (variații ale luminozității unei culori) - trepte mai clare de inchis - deschis ale culorii alese
La schița 2 (variații ale nuanței unei culori) - nuanțe mai apropiate de culoarea aleasă - în studiul tău vecinele sunt deja percepute ca alta culoare, nu versiuni mai portocalii sau mai verzui ale galbenului.
La schița 3 (variații ale saturației unei culori) - intenșia era de a găsi diverse amestecuri ale culorii alese cu un gri cat mai apropiat ca luminozitate de acea culoare - la tine diferența de luminozitate e puțin prea mare (griul e prea închis fata de galben)
Sper ca e mai limpede acum.
A.R.
Attachments
Rahela-paleta-01.jpg
Rahela-paleta corectii.jpg

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Tema 1 - schita 1 - trepte de luminozitate ale unei culori

#6 Post by andreirosetti »

Au raspuns temei:
Ionut, Rahela, Izabela si Dani.
Atasez imaginile.
Astept restul grupei.
A.R.

L.E - avem acum și raspunsul Dariei
Mulțumesc
Attachments
Daria 01.jpeg
Izabela 01.jpg
Rahela 01.jpg
Ionut-01.jpg
Dani 01.jpeg
Last edited by andreirosetti on Mon Apr 27, 2020 9:44 pm, edited 1 time in total.

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Tema 1 - schita 1 - corectura Ionut

#7 Post by andreirosetti »

Pun aici rezumatul corecturii la aceasta prima schita.
Se cerea redarea mai multor trepte de luminozitate ale unei culor alese.
Iau cazul lui Ionut, aici am avut discutii mai lungi si as vrea sa intelegeti ce urmarim.
Ionut a incercat sa revina asupra schitei - atasez imaginile din timpul lucrului.
Am dat exemplul lui Paul Klee - atasez lucrarea.
O astfel de abordare ar fi permis folosirea mai multor trepte de luminozitate - nu e singura abordare corecta, desigur.
Iata si o prelucrare (grosolana - editare pe computer) a lucrarii lui Ionut, in sensul lui Klee.
Multumesc pentru implicare, Ionut. Rezultatul tau nu e gresit, incerc doar sa fac cat mai clar demersul.
A.R.
Attachments
Ionut-Klee.jpg
Paul Klee.jpg
Ionut schita 1 03.jpg
Ionut schita 1 02.jpg
Ionut schita 1 01.jpg

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Tema 1 - schita 2 - variatii de nuanta ale unei culori

#8 Post by andreirosetti »

Au raspuns temei:
Izabela, Rahela, Ionut.
Va multumesc - voi discuta tot pe cazul lui Ionut in reply-ul urmator.
A.R.

L.E. avem și lucrarea Dariei (poate cu un spectru prea larg de nuanțe față de se cerea, dar corectă prin prisma criteriului - varietatea de nuanță)
Mulțumesc
Attachments
Daria 02.jpeg
Izabela 02.jpg
Rahela 02.jpg
Ionut-02.jpg
Last edited by andreirosetti on Mon Apr 27, 2020 9:46 pm, edited 1 time in total.

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Re: Clasa a-IX-a plastică - Mod de lucru și Tema 0

#9 Post by andreirosetti »

La aceasta tema tendinta este de a iesi din sfera culorii alese.
Toti migrati corect spre culorile vecine de pe cercul cromatic, insa mergeti prea mult spre aceste culori iar tema devine una a unei policromii (mai multe culori), nu nuante ale aceleiasi culori.
Sper sa intelegeti din imaginile atasate intentia temei mai clar.
Ionut a propus versiunea 01 a schitei 2 - atasat
Violetul albastrui nu mai e un rosu, nu pot vorbi despre un rosu mai violaceu sau mai portocaliu aici. Fiindca violetul albastrui e deja alta culoare, nu mai e perceput ca rosu.
Am convenit sa pastreze aceasta nuanta dar sa mai adauge rosuri (mai violacee sau mai portocalii in fundal) - versiunea 02 a schitei 2 - atasata

Adaug si o prelucrare pe calculator pentru a se intelege unde tinteam - un spectru cromatic mai restrans (ramanem in zona rosurilor) cu nuante diferite ale aceleiasi culori.
Multumesc, Ionut.
A.R.
Attachments
Ionut-02-sugestie.jpg
Ionut schita 2 02.jpg
Ionut schita 2 01.jpg

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Tema 1 - Schita 3

#10 Post by andreirosetti »

Au raspuns temei:
Ionut, Izabela, Rahela
Multumesc
A.R.
L.E. și aici avem și lucrarea Dariei - un experiment interesant și la ea. Ramâne sa le vedem pe viu...
Attachments
Daria 03.jpeg
Rahela schita 3.jpg
Izabela schita 3.jpg
Ionut schita 3.jpg
Last edited by andreirosetti on Mon Apr 27, 2020 9:47 pm, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Clasa a IX-a Arte Plastice”