Mod de lucru - XIp grupele Ceramica si Grafica

Message
Author
andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am
Mod de lucru - XIp grupele Ceramica si Grafica

#1 Post by andreirosetti »

Buna ziua

Cateva precizari. Iata cum vom folosi acest forum. Voi posta aici fiecare prezentare si fiecare tema primita. Vor fi prezentari scurte - cateva slide-uri si teme usoare ce vor fi rezolvate in caietul de schite sau pe coli A4 sau A3 - la alegere. Discutii pe ce lucrati vom face pe grupul de facebook/messenger deja creat. Incerc sa ma tin de un orar, altfel vom sta pe mesaje toata ziua. Va voi anunta saptamanal inainte cu o zi cand am putea sa ne "vedem". Voi postati pe messenger imagini cu stadiul schitelor si la "intalnire" discut cu fiecare. E bine sa vedem toti ce lucreaza si celalalt, ca in atelier. Vom incerca sa facem aceste sesiuni de dialog si corectura in zilele in care aveati specialitate (miercuri - ceramica, vineri - grafica). Propun sa fie intalniri mai scurte, dar saptamanale.

Prezentarile au si rolul de a accentua si recapitula putin partea teoretica a studiului culorii - de obicei nu pun accent pe notițe - au loc discutii de atelier si aplicari ale teoriei in atelier. Revin cu o noua postare dedicata primei prezentari si primei teme.
Multumesc

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Prezentarea si Tema 1 - XIp Ceramica si Grafica

#2 Post by andreirosetti »

Gasiti totul atasat. Daca sunt intrebari, le astept pe grupul nostru de pe messenger.
Multumesc
Attachments
001 CULOAREA Tema I XI p.jpg
001 CULOAREA I XI p.pdf
(2.05MiB)Downloaded 130 times

andreirosetti
Posts:31
Joined:Mon Mar 23, 2020 1:48 am

Re: Mod de lucru - XIp grupele Ceramica si Grafica

#3 Post by andreirosetti »

Primele rezolvari.
In jurnalul de bord (de distantare sociala sau izolare) mentionam schite realizate de Carla, Maria, Roberta, Roxana-Elena și Denisa din grupa de grafică și Cristina din grupa de ceramică.
Aceste schite au fost deja discutate ieri pe grupul nostru - aici pun sinteza.
Adaug si o schita in culoare realizata de Maria N pentru o tema inceputa la atelier. Nu este legata de tema de culoare de aici, dar mi s-a parut interesant sa o consemnez si aici.
Maria a realizat pe tableta o replica a unei picturi de Nicolae Tonitza - adaptand subiectul la limbajul unei lucrari mai grafice.
Aici mai sunt inceputuri frumoase, nu am mai primit insa vesti. Tema era preluarea unui detaliu de portret sau figura intreaga dintr-o lucrare de pictura cunoscuta (am lucrat cu micile albume scoase de Adevărul). S-a lucrat cu imagini din Van Gogh, Grigorescu, Botticelli, Tizian, Tonitza etc.
Spor, aștept alte vești la fel de frumoase ;)
A.R.
Attachments
Denisa schita 3.jpg
Denisa schita 2.jpg
Denisa schita 1.jpg
Cristina tema 1 schitele 123.jpg
Maria - Tonitza.jpg
Roxana Elena schita (3).jpg
Roxana Elena schita (2).jpg
Roxana Elena schita (1).jpg
Roberta schita (3).jpg
Roberta schita (2).jpg
Roberta schita (1).jpg
Maria N schita (3).jpg
Maria N schita (2).jpg
Maria N schita (1).jpg
Carla schita (3).jpg
Carla schita (2).jpg
Carla schita (1).jpg

Post Reply

Return to “Clasa a XI-a Arte Plastice”